Ginnekenstraat 30, brouwerij omstreeks 1549
Ginnekenstraat 30 - Pondboek 989– Kadastraal nummer A804
Achter het pand Ginnekenstraat 30 is éénmaal sprake van een mouthuis en een brouwhuis. Deze vermelding is uit het jaar 1549, wanneer deze bijgebouwen worden verkocht aan de buurman aan de zuidzijde.
Achter in het westen grensde het perceel aan de rivier de Mark, wat gunstig was voor de aanvoer van grondstoffen en de afvoer van producten. Bovendien was daarmee altijd voldoende water beschikbaar voor het brouwproces. Een mouterij produceert mout op basis van granen, door het in water te weken waardoor het graan ontkiemt, en het daarna te drogen. Dit proces heet mouten. Mout wordt nog steeds gebruikt bij de productie van bier, jenever, whisky en een aantal voedingsmiddelen.
28-11-1549 |
Peter Anthonis Mathijs heeft vercoft Jannen Jacops van der Bijestraten een mouthuijs, camere oft wooninge metten afhanck achter wesende een brouhuijsken ende erffenisse ende mette wech daerneven liggende soo verre als dit vercofte huijs nu ter tijt staat, gestaen achter de huijsinge ende erffenisse van den voirs. Peter Anthonis Mathijs opt Ghinnekenseijnde neven des voirs. Jan Jacops vander Bijestraten achterhuijs oft brouhuijs, werve ende erffenisse hem van te voren toebehoirende opte suijtsijde ende wijlen Jan Jan Goderst wedue ende erfgenamen erve opte noortsijde, achter westwairt comende aende Marck, ende voir te weten oostwairt comende aen des voirs. Peter Anthonis Mathijs erve d’welck hij behoudt |